Mylenie przeziębienia z infekcją bakteryjną

Przeziębienie znane także jako zapalenie pęcherza moczowego (infekcja dróg moczowych)

Czy ma to coś wspólnego z zimnem?

1.jpg

"Nie siadaj na tym zimnym kamieniu, przeziębisz się!" Wszystkie dziewczęta dobrze znają to zdanie, które często mówią do nich rodzice. To prawda, że chłodna pogoda może spowodować nieprzyjemne chwile, o ile nie jesteśmy odpowiednio ubrani ale czy na pewno zimno jest bezpośrednią przyczyną infekcji dróg moczowych?

Kiedy mówimy "przeziębisz się", mamy czasem na myśli infekcję bakteryjną dróg moczowych lub zapalenie pęcherza moczowego. Ważne jest aby o tym mówić, ponieważ statystyki ukazują, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu przeszła zapalenie pęcherza moczowego. Bezpośrednią przyczyną nie jest przeziębienie, ale mnożenie się przenoszonych z okolic odbytu, bakterii w cewce moczowej. Bakterie nie dostaną się do cewki moczowej wskutek siedzenia na ławce na przystanku autobusowym. Jednakże zimno kurczy żyły i naczynia włosowate na całej powierzchni ciała, która jest w bezpośrednim kontakcie z zimnem (o ile na przykład siedzicie na wyziębionej ławce), przez to przez żyły przepływa mniej krwi. Obniża się ukrwienie danego obszaru ciała i prawdopodobnie także osłabia się odporność naszego ciała, co stanowi dobrą okazję do mnożenia się bakterii.

Zimno jednak nie jest jedynym czynnikiem, który może wpływać na powstawanie infekcji układu moczowego. Zastanówmy się.

Jakie są faktyczne przyczyny tych zaburzeń?

Podobnie jak w przypadku szeregu innych chorób ważne jest aby wiedzieć, że istnieją czynniki, które odgrywają istotną rolę w przypadku rozwoju zapalenia pęcherza moczowego. Spójrzcie na kilka przykładów.

  • Bakterie ze stolca. Ujście cewki moczowej kobiety znajduje się bardzo blisko odbytu. Ze względu na ten czynnik anatomiczny bakterie ze stolca (najczęściej E. coli) dostają się do cewki moczowej po przebyciu relatywnie krótkiej drogi w kierunku pęcherza moczowego. Z tego powodu ważne jest, aby używać papieru toaletowego w kierunku od przodu do tyły w celu uniemożliwienia zbliżenia się bakterii do cewki moczowej.
  • Stosunek seksualny. Ta sytuacja jest podobna do poprzedniej z tą różnicą, że bakterie powodujące infekcje pochodzą z pochwy lub z genitaliów waszego partnera. Jeśli chcecie temu zapobiec musicie koniecznie przed stosunkiem seksualnym zadbać o czystość okolic ujścia cewki moczowej oraz pochwy. Zaleca się także oddać mocz zaraz po seksie (nawet jeśli nie czujecie takiej potrzeby), pomoże wam to pozbyć się bakterii, które dostały się do cewki moczowej.
  • Higiena intymnych części ciała. Należy myć intymne części ciała przynajmniej raz dziennie. Nie wolno zapominać o określonych rzeczach, które może i wydają się dziecinne, ale mają wielkie znaczenie, jak na przykład mycie rąk przed i oczywiście po skorzystaniu z toalety. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze mieć ze sobą nawilżane czyste chusteczki higieniczne, nie używajcie chusteczek aromatyzowanych, które mogą powodować podrażnienia wrażliwych miejsc intymnych.

Jakie są inne czynniki mające wpływ?

  • Niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. Jeśli mało pijecie, oddajecie mocz rzadziej, co oznacza, że mocz dłużej pozostaje w pęcherzu moczowym. W ten sposób bakterie mają większą szansę na rozmnożenie się. Dla zachowania zdrowia należy wypić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie, co odpowiada ok 1,5 - 2 litrom.
  • Zbyt długie zatrzymywanie moczu. Śpieszycie się do szkoły, do pracy czy do domu i często przy tym zapominacie o podstawowej rzeczy, jak oddanie moczu. To jest nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne; jeśli czekacie aż wasz pęcherz moczowy całkowicie się napełni, ułatwiacie w ten sposób mnożenie się bakterii.
  • Kąpiel zamiast prysznica. Wolisz relaks w wannie od prysznica – w porządku. Lepiej jest jednak częściej korzystać z prysznica, ponieważ siedzenie w wodzie powoduje, że bakterie łatwiej dostają się do cewki moczowej.

Cała ta wiedza pomoże wam zachować zdrowie: przestrzeganie zasad higieny pomoże zapobiec infekcjom dróg moczowych. Także odpowiednia ilość wypijanej wody sprzyja utrzymaniu zdrowych dróg moczowych i zwiększa poczucie ogólnego komfortu.

Infekcje dróg moczowych mogą objawiać się zmianą zapachu i barwy moczu, bólem przy oddawaniu moczu, bólem w podbrzuszu, niekiedy także gorączką. Jeśli u was występują niektóre z wymienionych objawów, skonsultujcie się z lekarzem. 

Z łóżka do toalety: dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?

Z łóżka do toalety: dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?

Po seksie wspólnie zażywacie intymnych chwil, kiedy nagle wstajecie i idziecie oddać mocz. Może macie wrażenie, że przerywacie ten moment albo też zaczynacie rozmyślać, co on sobie pomyśli, kiedy zamkniecie za sobą drzwi. 

Dowiedz się więcej
Odgłos przy oddawaniu moczu: kulturowe tabu?

Odgłos przy oddawaniu moczu: kulturowe tabu?

Dlaczego przeszkadza wam, jeśli ktoś słyszy jak oddajecie mocz?

Nadal jestem w szoku: Niedawno byłam na wycieczce i 3 z 5 koleżanek nie mogło oddać moczu w publicznych toaletach albo udało im się to z wielką trudnością. Wszystkie obawiały się odgłosu, który mógł usłyszeć ktoś obcy, kiedy były za potrzebą. Jedna z nich z tego powodu nawet nie skorzystała z toalety. Przecież to jest po prostu naturalna potrzeba, tak jak jedzenie, picie albo spanie, czyż nie?

Dowiedz się więcej
Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Nawracające infekcje dróg moczowych

Czy często przy oddawaniu moczu czujecie pieczenie, swędzenie lub ból? Chodzicie często do toalety? Nawracające infekcje dróg moczowych mogą wam uprzykrzać życie, mogą też negatywnie wpływać na wasze życie seksualne. Koniec końców, kto chciałby stosunku seksualnego, kiedy odczuwa dyskomfort związany z tymi objawami?

Dowiedz się więcej

Suplement diety