Search results
Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Nawracające infekcje dróg moczowych

Czy często przy oddawaniu moczu czujecie pieczenie, swędzenie lub ból? Chodzicie często do toalety? Nawracające infekcje dróg moczowych mogą wam uprzykrzać życie, mogą też negatywnie wpływać na wasze życie seksualne. Koniec końców, kto chciałby stosunku seksualnego, kiedy odczuwa dyskomfort związany z tymi objawami?


Infekcje dróg moczowych najczęściej nazywane są przeziębieniem, zapaleniem pęcherza moczowego lub syndromem "miesiąca miodowego" (w wyniku aktywności seksualnej). Co druga kobieta przynajmniej raz w życiu miała objawy infekcji dróg moczowych, ale z łatwością ten problem może się powtarzać. Zapalenie cewki moczowej najczęściej powoduje głównie nieprzyjemny dyskomfort, jednak w niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia moczowodu, pęcherza moczowego a nawet nerek. Większość przypadków ostrego nieskomplikowanego zapalenia pęcherza moczowego spowodowana jest przez bakterie.

"Syndrom miesiąca miodowego" nie tylko po ślubie

Faktem jest, że aktywne życie seksualne lub intensywniejsze stosunki seksualne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych. Często objawy dyskomfortu lub bólu pojawiają się po najbardziej satysfakcjonującym stosunku. Powodem tego jest to, że podczas bardziej intensywnego stosunku seksualnego mogą pojawić się małe obrażenia na nabłonku chroniącym wnętrze pochwy.

Dlaczego kobiety są tak podatne na infekcje dróg moczowych?

Jeśli jesteście kobietami, prawdopodobieństwo, że dosięgnie was infekcja dróg moczowych jest dziesięciokrotnie wyższe niż u mężczyzn. Jednym z kluczowych powodów jest wasza cewka moczowa, która jest o wiele krótsza niż u mężczyzn oraz znajduje się znacznie bliżej odbytu. Z tego powodu bakterie, które powodują infekcje, mogą z łatwością przemieszczać się w górę dróg moczowych,  głównie podczas stosunku płciowego. Pozostałe czynniki, które mogą powodować, że kobiety są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych są kamienie moczowe oraz wypadnięcie macicy.

Co na zdrowe drogi moczowe

Zanim odwołacie przyszłą randkę wyjaśnijmy sobie: aby uniknąć infekcji dróg moczowych nie musicie rezygnować z seksu. Zaleca się jednak środki zaradcze. Zachowanie następujących prostych nawyków może pomóc w obniżeniu możliwości wystąpienia problemów dróg moczowych.

  • Utrzymujcie okolice narządów płciowych w czystości. Przed seksem umyjcie się a po stosunku seksualnym oddajcie mocz, ponieważ wypłukuje on bakterie z cewki moczowej zanim dostaną się wyżej.
  • Szczególnie zasadne jest dobre nawadnianie organizmu, dlatego pijcie jak najwięcej płynów. Codziennie co najmniej 2-3 litry czystej wody, zgodnie z masą waszego ciała.
  • Często spożywajcie żywność fermentowaną, w szczególności kefir, jogurt i kapustę kiszoną. Potrawy te pomogą wam utrzymać równowagę zdrowej flory pochwy utrudniając innym bakteriom wzrost w pobliżu cewki moczowej.  
  • Bierzcie prysznic zamiast kąpieli w wannie. Unikajcie gorących kąpieli czy jacuzzi, ponieważ kiedy zbyt długo siedzicie w wannie, bakterie mogą łatwo przedostać się z okolic odbytu do cewki moczowej.
  • Wypróżniajcie pęcherz moczowy zawsze, kiedy czujecie taką potrzebę, nie czekajcie zbyt długo. Powstrzymywanie pilnej potrzeby może umożliwić mnożenie się bakterii w pęcherzu moczowym. Spłukujcie te bakterie poprzez regularne oddawanie moczu.
  • Nie używajcie damskich sprejów do higieny, które mogą podrażniać cewkę moczową i okolice genitaliów.

Powrót na górę