Search results
Zadbaj o swoje nerki

Zadbaj o swoje nerki

Nerki stanowią jeden z głównych narządów wewnętrznych człowieka.


Do ich głównych zadań należy:

  • usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii,
  • zatrzymywanie składników niezbędnych dla organizmu, które ulegają przefiltrowaniu do moczu pierwotnego (reabsorpcja wody),
  • utrzymanie homeostazy ciśnienia krwi, poprzez gospodarkę wodno-mineralną,
  • produkcja erytropoetyny oraz aktywacja kalcytrionu - aktywnej postaci witaminy D3.

Jak widać prawidłowa praca nerek przekłada się na działanie wielu innych układów w ciele człowieka. Ze względu na fakt, że choroby nerek stały się chorobą cywilizacyjną Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne powołało Światowy Dzień Nerek, który przypada na drugi czwartek marca. Święto to ma za zadanie przypominać o ważnej roli tego narządu, a także promować badania profilaktyczne nerek.

W dbaniu o prawidłową pracę nerek najważniejsze są codzienne nawyki i działania, które mają na celu zapewnienie temu narządowi właściwego środowiska pracy.

Co należy robić?

Kluczowym dla prawidłowej pracy nerek jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Minimum dla dorosłego człowieka to 1l wody dziennie, a optymalna ilość wynosi od 1,5 do 2 l. Spożywanie dużej ilości wody pomaga nerkom usuwać z organizmu sód, mocznik i toksyny, których nagromadzenie może negatywnie wpłynąć na czynność tego narządu. Dodatkowo można wspomóc organizm poprzez przyjmowanie suplementów podnoszących produkcję moczu. Jednym z nich jest korzeń wilżyny ciernistej, stosowany od setek lat w różnych problemach ze strony układu moczowego.

Istotna jest również zbilansowana dieta, ponieważ nadmiar cholesterolu w organizmie oraz nadwaga również nie wpływają dobrze na działanie nerek.

Bardzo ważna, szczególnie dla osób mających siedzący tryb pracy, jest aktywność fizyczna. Utrzymanie organizmu w dobrej kondycji pozwala utrzymywać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie, a cały organizm w zdrowiu. Jeśli przeszkodą w regularnej aktywności jest ciągłe zmęczenie suplementować można się witaminą B2, która poza zmniejszenie uczucia zmęczenia odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym.

Czego nie robić?

Powinniśmy wystrzegać się spożywania nadmiaru alkoholu oraz palenia papierosów. Udowodniono naukowo, że palenie spowalnia dostarczanie krwi do nerek nawet o 50%, a to może prowadzić do poważnych schorzeń tego narządu. Pomocne mogą okazać się preparaty zawierające liść oliwny, który w naturalny sposób przyczynia się do eliminacji wody z organizmu pomagając tym samym zadbać o zdrowie nerek.

Ważne żebyśmy pamiętali o nienadużywaniu soli. Dieta uboga w tę przyprawę pomoże zachować nam zdrowe nerki przez długie lata, ponieważ nadmiar soli przekłada się na zwiększenie ilości białka w organizmie, a to wpływa destrukcyjnie na pracę nerek.

Chociaż może się to wydawać banalne, bardzo istotne dla utrzymania nerek we właściwej kondycji jest regularne oddawanie moczu oraz nie przetrzymywanie go w drogach moczowych. Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja namnażaniu bakterii i rozwoju infekcji.

Nie powinno się też przesadzać z kąpielami w wannie, jacuzzi oraz zbyt dopasowaną bielizną.

 

Jak widać prawidłowe dbanie o nerki nie jest bardzo skomplikowaną sprawą, a z pomocą przyjść mogą nam zawsze różnego rodzaju preparaty wspierające nasze działania na rzecz zdrowia i prawidłowej kondycji.


Powrót na górę